czwartek, 11 kwietnia 2013

130

36% uprawianych na świecie odmian pomidorów, 32% słodkiej papryki i 49% kalafiorów należy do koncernu Monsanto. Żeby wyrazić swoją niezgodę na taki stan rzeczy, można się podpisać pod petycją o zreformowanie europejskiego prawa patentowego (do miliona brakuje jedynie 100 tysięcy podpisów), albo unikać produktów które powstały we współpracy z koncernem. Herbaty Lipton, przypraw Knorra, pepsi oraz kokakoli (auć).

A ogrodnicy z kornwalijskiego Eden Project radzą po prostu zbierać własne nasiona:-)6 komentarzy:

 1. Zbieramy nasiona z własnych warzyw :) ale np. z ogórkami jest problem, bo w sprzedaży są tylko hybrydy/mieszańce (f1), nie znaleźliśmy odmiany ustalonej, z której można by takie nasiona zachować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przeczesaliście wszystkie dostępne źródła?
   Na szybko znalazłam ogórkowe odmiany ustalone, rozprowadzane przez PNOS z Ożarowa Mazowieckiego: http://www.beta.epnos.pl/sklep/nasiona/warzyw/3 Dar i Delicius się nazywają.

   Usuń
  2. Dzięki za namiary na sklep. Kupiłam też jarmuż, który jest strasznie ciężko dostać.
   Edyta

   Usuń
  3. A sprawdziłaś te oznaczenia F1? Te dwie odmiany są faktycznie ustalone?
   Jarmuż fajna rzecz; przekonałam się do niego ostatnio, dostałam nawet od Lominii nasionka i czekam co by je wysiać w skrzyni na balkonie.

   Usuń
 2. O cholewcia! Dzięki! Ogromne! Muszę je gdzieś namierzyć i sprawdzić jeszcze tyły opakowań, bo czasem to f1 jest z tyłu :/
  Wcześniej namierzyliśmy jakieś odmiany, ale typowo do jedzenia, sałatkowe, nie do kiszenia/konserwowania.
  Buziaki :* Złota Kobieto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Petycja podpisana już wczoraj :D
  Ważna sprawa, trzeba być świadomym i działać :)

  OdpowiedzUsuń